Sports

Demons move up in final polls

Washington go into playoffs at No. 3 in AP, No. 4 in Gazette rankings

Roy Carter (62) leads fellow Washington senior Wyatt Stout (25) upfield during a 69-0 win over Burlington Friday on Senior Night. (Doug Brenneman/Union)
Roy Carter (62) leads fellow Washington senior Wyatt Stout (25) upfield during a 69-0 win over Burlington Friday on Senior Night. (Doug Brenneman/Union)
/

It’s the last week of high school football rankings before the biggest playoff round in Iowa High School football history. The majority of area teams will be in action on Friday night. Only two will be on bye week, and those are the two ranked squads; Washington and Sigourney-Keota.

Washington moved on up the Class 3A rankings this week after a dominant 62-8 win over Keokuk. The Demons were helped out by Council Bluffs Lewis Central losing a Top-5 showdown at Harlan. They jumped Lewis Central and Dallas Center-Grimes to get to No. 3 in the Associated Press poll and jumped one spot to No. 4 in the Cedar Rapids Gazette poll.

The Class 1A Top-4 stayed in place on both polls. SK stayed unbeaten with a 68-8 win over Cardinal, and will go into the playoffs at No. 3 in both polls.

Despite New London’s 5-1 record, the Tigers weren’t able to crack the Top-10 in Class 8-Man. New London did, however, collect a pair of votes in the AP poll.

Highland received one vote in the AP’s Class A rankings.

The polls agree on the No. 1 team in five out of six classes. The only discrepancy is Class 2A, where Prairie City Monroe sits at No. 1 in The Gazette poll, and Williamsburg tops the AP rankings.

CEDAR RAPIDS GAZETTE POLL

CLASS 4A W-L Pts Pvs

1. Southeast Polk (6) 6-0 60 1

2. West Des Moines Dowling 5-1 50 3

3. Ankeny 6-1 48 4

4. Waukee 5-2 40 5

5. Iowa City West 4-0 39 6

6. Pleasant Valley 6-0 29 7

7. Dubuque Hempstead 6-1 24 8

8. Urbandale 5-1 18 2

9. Cedar Rapids Prairie 4-2 14 9

10. Cedar Falls 4-2 8 10

Dropped out: None.

Others receiving votes: Dubuque Senior 1.

CLASS 3A

1. Cedar Rapids Xavier (4) 7-0 56 1

2. Harlan 7-0 51 4

3. Dallas Center-Grimes (2) 6-0 48 2

4. Washington 7-0 46 5

5. Davenport Assumption 7-0 33 6

6. Webster City 7-0 28 7

7. Lewis Central 5-1 21 3

8. North Scott 4-17 10

9. West Delaware 7-1 14 9

10. Pella 5-2 8 —

Dropped out: Sergeant Bluff-Luton (8).

Others receiving votes: Ballard 5, Decorah 3.

CLASS 2A

1. Monroe PCM (4) 7-0 58 1

2. Williamsburg (2) 7-0 53 2

3. Central Lyon-GLR 7-0 49 4

4. Waukon 5-1 39 5

5. West Lyon 6-1 38 3

6. Solon 5-2 26 6

7. West Marshall 6-1 16 7

8. Spirit Lake 4-2 12 8

9. Camanche 6-1 11 10

10. Estherville ELC 5-1 10 10

(tie) Mount Vernon 6-1 10 8

Dropped out: None.

Others receiving votes: Atlantic 4, Sioux Center 4.

CLASS 1A

1. Ida Grove OABCIG (6) 7-0 60 1

2. Van Meter 7-0 52 2

3. Sigourney-Keota 7-0 47 3

4. South Hamilton 7-0 40 4

5. Underwood 6-1 37 5

6. Southeast Valley 7-0 32 7

7. South Central Calhoun 5-1 25 8

8. West Sioux 5-2 11 9

9. Emmetsburg 5-1 10 6

10. Waterloo Columbus 6-1 6 10

Dropped out: None.

Others receiving votes: Dike-New Hartford 4, Mount Ayr 3, Western Christian 3.

CLASS A

1. Grundy Center (3) 7-0 57 1

2. Iowa City Regina (3) 6-1 56 1

3. Saint Ansgar 7-0 49 3

4. Edgewood-Colesburg 7-0 35 4

5. MFL MarMac 5-1 34 4

6. Logan-Magnolia 6-1 26 7

7. South Winneshiek 6-1 25 6

8. Wapsie Valley 6-1 22 7

9. West Hancock 6-1 16 9

10. Oakland Riverside 6-1 5 —

Dropped out: Council Bluffs St. Albert (10).

Others receiving votes: Council Bluffs St. Albert 4, Lisbon 1.

8-PLAYER

1. Don Bosco (6) 5-0 60 1

2. Remsen St. Mary’s 6-0 52 2

3. Audubon 5-0 45 3

4. Anita CAM 6-0 43 4

5. Montezuma 7-0 26 6

6. Coon Rapids-Bayard 7-0 23 8

7. Easton Valley 6-1 19 7

8. Fremont-Mills 3-1 16 5

9. Newell-Fonda 6-1 15 10

10. Janesville 6-1 14 9

Dropped out: None.

Others receiving votes: Gladbrook-Reinbeck 9, Martensdale-St. Marys 7.

ASSOCIATED PRESS POLL

Class 4A Record Pts Prv

1. Southeast Polk (11) 6-0 136 1

2. Ankeny (2) 6-1 125 2

3. West Des Moines Dowling 5-1 99 4

4. Pleasant Valley (1) 7-0 97 5

5. Waukee 5-2 90 6

6. Dubuque Hempstead 6-1 63 7

7. Iowa City West 4-0 57 8

8. Urbandale 5-1 47 3

9. Sioux City East 6-1 26 10

10. Cedar Rapids Prairie 4-2 12 NR

Others receiving votes: Cedar Falls 7, Council Bluffs Lincoln 4, West Des Moines Valley 4, Bettendorf 3.

Class 3A

1. Cedar Rapids Xavier (7) 7-0 125 1

2. Harlan (1) 7-0 114 4

3. Washington (2) 7-0 102 5

4. Dallas Center-Grimes (3) 6-0 100 2

5. Davenport Assumption (1) 7-0 95 6

6. Webster City 7-0 64 7

7. Council Bluffs Lewis Central 5-1 55 3

8. Manchester West Delaware 7-1 52 8

9. Huxley Ballard 6-1 20 NR

(tie) Eldridge North Scott 4-1 20 10

Others receiving votes: Decorah 10, Fort Madison 6, Spencer 3, Nevada 2, Sergeant Bluff-Luton 1, Pella 1.

Class 2A

1. Williamsburg (5) 7-0 129 T1

2. Central Lyon-GLR (5) 7-0 125 4

3. Monroe PCM (4) 7-0 121 3

4. Inwood West Lyon 6-1 88 T1

5. Waukon 5-1 76 5

6. Camanche 6-1 71 6

7. Solon 5-2 37 9

8. Estherville-Lincoln Central 5-1 35 7

9. Atlantic 6-1 32 8

10. State Center West Marshall 6-1 21 NR

Others receiving votes: Spirit Lake 15, Mount Vernon 12, Monticello 5, Sioux Center 3.

Class 1A

1. O-A/BCIG (12) 7-0 135 1

2. Van Meter (1) 7-0 125 2

3. Sigourney-Keota (1) 7-0 109 3

4. Jewell South Hamilton 7-0 101 4

5. Southeast Valley 7-0 81 6

6. Underwood 6-1 68 7

7. South Central Calhoun 5-1 52 8

8. Mount Ayr 6-1 30 9

9. Emmetsburg 5-1 25 5

10. Waterloo Columbus 6-1 20 NR

Others receiving votes: Hawarden West Sioux 18, Panora Panorama 3, Hull Western Christian 1, Cascade 1, Dike-New Hartford 1.

Class A

1. Grundy Center (10) 7-0 135 1

2. St. Ansgar (1) 7-0 117 2

3. Iowa City Regina (2) 6-1 111 3

4. Edgewood-Colesburg (1) 7-0 95 4

5. Britt West Hancock 6-1 69 5

6. Logan-Magnolia 6-1 64 7

7. Monona MFL-Mar-Mac 6-1 61 6

8. Fairbank Wapsie Valley 6-1 43 8

9. Calmar South Winneshiek 6-1 40 9

10. Lisbon 5-2 14 10

Others receiving votes: Oakland Riverside 11, Council Bluffs St. Albert 5, Belle Plaine 3, Fort Dodge St. Edmond 1, Riverside Highland 1.

Class 8-Man

1. Gilbertville-Don Bosco (12) 5-0 132 1

2. Remsen Saint Mary’s (1) 7-0 114 3

3. Audubon 5-0 113 2

4. Anita CAM 6-0 94 4

5. Montezuma (1) 7-0 83 5

6. Coon Rapids-Bayard 7-0 65 7

7. Gladbrook-Reinbeck 7-0 43 8

8. Easton Valley 6-1 33 10

9. Newell-Fonda 6-1 28 9

10. Fremont Mills, Tabor 3-1 23 6

Others receiving votes: Martensdale-St. Marys 20, Janesville 10, English Valleys 9 New London 2. Tripoli 1. <